Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlediği Büyük Adımlar projesi gençlik kamplarında devam ediyor. Antalya Duacı Kampı'nda gerçekleşen panele milli sporcular Nur Tatar ve Şahika Ercümen katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen 'Büyük Adımlar' projesi, İstanbul 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları yolunda toplumda spor bilincini artırmak için gençlerle branşlarında başarılı sporcuları buluşturuyor. Okulların tatile girmesiyle birlikte 'Büyük Adımlar' Yaz Gençlik Kampları'nda sürüyor. Panel öncesi Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın gençlere gönderdiği video mesajı yayınlandı. Bakan Kılıç, mesajında gençlere, "Büyük Adımlar, sizlerin kişisel gelişimlerini artırabilmek için hayata geçirdiğimiz projelerden biri. Olimpiyat yolunda Türkiye’de spor bilincini artırmak, gençlerin olimpik ruhu sahiplenmesini sağlamak üzere ‘Büyük Adımlar’da sizlerle bir araya geliyoruz. Sizlerin atmakta olduğu bütün adımlar, bizim gözümüzde büyük adımlar. Bu adımlarınızı sıklaştırın, hızlandırın. Şuna inanıyoruz ki geleceğin güçlü Türkiye’si sizin kuvvetli omuzlarınızda yükselmektedir. Bu yolda çok okuyun, çok çalışın, çok gayret gösterin. Zamanınızı boşa harcamayın" diye seslendi.  

Bakan Suat Kılıç'ın mesajının ardından TRT spikeri Erdoğan Arıkan'ın moderatörlüğünde geçilen panelde milli sporcular gençlerin sorularını cevapladı.

 "Okulumla Birlikte Spor Yapmamın Hiçbir Negatif Etkisi Olmadı"

Taekwondo sporuna 5 yaşında ağabeyine özenerek başladığını söyleyen Nur Tatar, "Babamın spor salonu vardı 8-9 yaşına kadar eğlence için yapıyordum. 2002 yılında Türkiye şampiyonasına girdim her şey çok güzel gidiyordu ve kendime güvenim tamdı. 2003 yılında, 7-0 nakavt oldum ve o andan sonra karşımdaki hiçbir sporcuyu küçümsememeye başladım. Bu bana büyük bir ders oldu. Çok hırsla çalışmaya başladım. Okulumla birlikte spor yapıyor olmamın hiç negatif etkisi olmadı daha çok yararı oldu, çünkü zamanımı etkili kullanmayı öğrendim" dedi.

"Spor Sayesinde Sağlığıma Kavuştum"

Çocukluk döneminde alerjik astımından dolayı evden çıkmadığını belirten Şahika Ercümen, yaptığı spor sayesinde sağlığına kavuştuğunu ifade etti. Kendisi için hayatın, ilk nefes aldığında değil ilk nefesini tutmaya başladığında başladığını vurgulayan milli dalgıç, "Okul hayatımı hiç kötü etkilemedi çünkü spor hayatınızı disipline eden bir etkendir plan ve program çerçevesinde hayatınıza yön verirsiniz. Çanakkale de havuz yoktu çok zor şartlarda çalıştım ve başardım"diye konuştu.

Erdoğan Arıkan’ın, "Spora başlarken aileniz ile ilgili bir sıkıntı yaşadınız mı, bizi dinleyen arkadaşlarına ne gibi tavsiyelerde bulunursun?" sorusuna Milli Taekwondcu, "ailem spora başlamamda ve devamında hep destekçi oldular. Onların sayesinde bu başarıları elde ettim diye bilirim. Arkadaşlarımı da tavsiyem, eğer yaptıkları spora geçekten istiyorlarsa bunu aileleriyle paylaşmalı ve onu hiç bırakmamalılar" derken milli dalgıç, "Benim ilk başta hastalığımdan dolayı endişeleri vardı ancak daha sonra spor sayesinde sağlığıma kavuştuğum için ve derslerimi de hep olumlu etkilediği için çok destek oldular. Herkesin inandığı bir spor ile ilgilenmelerini tavsiye ederim" şeklinde cevap verdi.

"Taekwondo Sporunu Bayanlara Tavsiye Ederim"

Taekwondo sporunun Türkiye’de, ulaşılabilmesi kolay bir spor olduğunu ifade eden Nur Tatar, Teakwondo’ya kaydolunabilecek çok spor salon olduğunu belirtti. Herkesin kolaylıkla bu spora başlayabileceğini söyleyen Tatar, Türkiye de özellikle bayanların kendilerini korumak için birazda olsa bu sporla ilgilenmelerini tavsiye etti.

"Dikkatli ve Bilinçli Yapıldığı Sürece Sporun Hiçbir Riski Yoktur"

Erdoğan Arıka’nın, "Yaptığınız sporların herhangi bir riski var mı?" sorusuna Nur Tatar, "Branşımın önemli ve riskli yanı müsabakaların aynı gün içersinde olmasıdır. Bir maça çıkıyoruz ve doğal olarak çok sıkı darbeler yiyebiliyoruz bu darbeler bir gün sonra sıcağı geçince çok acılar verebiliyor. O yüzden darbenin sıcaklığıyla müsabakalarımıza çıkıyoruz. Müsabakalar uzun bir gün alıyor olimpiyatlarda örneğin ilk maçımı sabah 09:00 da yaptım son maçımı ise o gün gece 01:00 de yaptım çok uzun ve yorucu oluyor" dedi. Şahika Ercümen’se, "Aslında bilindiğinin aksine çok risksiz bir spordur. Dikkatli ve bilinçli yaptığınız teknikleri iyi çalıştığınız ve uyguladığınızda hiçbir riskle karşılaşmazsınız" diye cevap verdi.

"Korkularımla Yüzleşmeyi Öğrendim"

Kamptaki bir gencin,"Şahika Hanım yaptığınız sporda ilk daldığınız zamanlarda suyun altında boğulmaktan hiç korktunuz mu?" sorusunaŞahika Ercümen,"Spora başladığımda çok kötü bir ortamım vardı hiç spor yapamayan her şeyi kısıtlanılan biriydim. Dolayısıyla dalmak aslında bana özgürlüğümü kazandırdığı için korku yerine aksine bana mutluluk veriyordu. Ben çok erken yaşta başlamadım, 12-13 yaşında başladım. Kokularımla yüzleşmeyi, korkularımdan korkmamayı öğrendim" şeklinde konuştu.