Ankara İl Spor Merkezleri ve Engelliler İl Spor Merkezleri 29 Haziran 2019 tarihinde  Ziya Ozan Yüzme Havuzunda yapılan törenle açıldı.

Açılış töreni İl Müdürü Ferhat Türkoğlu , Ankara TSYD Başkanı Hüseyin Doğru, Şube Müdürleri, farklı branşlarda milli sporcular, İl Müdürlüğü personelleri, sporcular, antrenörler, kursiyer ve ailelerinin katılımı ile gerçekleşti.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından İl Müdürü Ferhat Türkoğlu açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Farklı etkinliklerin yer aldığı açılış töreni renkli görüntülere sahne oldu. Tekerlekli Paten sporcularının Türk Bayrakları ile seyirciyi selamlamaları ile başlayan tören, Sincan Gençlik Merkezi Halk Oyunları ekibin gösterisi ile devam etti. İl Müdürlüğümüz Taekwondo ve Cimnastik  sporcularının gösterileri seyircilerden büyük ilgi ve alkış aldı.
Engelli yüzme takımının yüzme yarışı ve  kuleden atlama gösterileri izleyenlere heyecanlı dakikalar yaşattı. Açılış töreni, programa katılan sporculara madalya takdimi ve toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.