Yönetim
Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu

Dr. Mehmet Kasapoğlu, 1976 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Dr. Kasapoğlu, aynı üniversitede mahalli idareler ve yerinden yönetim programında yüksek lisans yaptı. ABD’deki Florida State Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yönetim organizasyonu alanında araştırmacı, uzman ve proje koordinatörü olarak çalışan Dr. Mehmet Kasapoğlu, Palm Beach Atlantic Üniversitesi’nde işletme yüksek lisansını tamamladı. Dr. Kasapoğlu, İstanbul Üniversitesi’nden yerel istihdam konusundaki çalışmasıyla doktora derecesi aldı.

Türkiye ve yurt dışındaki öğrencilik yıllarında sivil toplum kuruluşlarında aktif görev alan Dr. Kasapoğlu, özel sektörde uluslararası ticaret alanında çalıştı.

Dr. Mehmet Kasapoğlu, 2009 yılında Başbakanlık Müşavirliği’ne atanmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda çeşitli görevler üstlendi.

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı döneminde sporun tabana yayılması ve herkes için spora erişilebilirliğin sağlanması amacıyla çok sayıda tesisin ülkemize kazandırılmasına katkıda bulunan Dr. Kasapoğlu, gençlik, eğitim ve spor faaliyetlerinin finansmanı ile sportif istihdamın artırılması konularına özellikle odaklandı.

Evli ve iki çocuk babası olan Dr. Mehmet Kasapoğlu, İngilizce ve Arapça biliyor.

Biyografisi
Mehmet BAYKAN
Genel Müdür

1964 yılında Konya’da doğan Mehmet Baykan, öğrencilik yıllarında gençlik hareketleri içinde aktif olarak yer aldı. 1988 yılında Konya Taşkentspor Kulübü yönetiminde görev aldı. Konya Futbol İl Temsilciliği ve Konyaspor Kulübü Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendikten sonra 1998 – 2011 yılları arasında 13 yıl boyunca aralıksız olarak Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı, 2 yıl süre ile de Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Spor Danışmanlığı görevlerinde bulundu.
 
2001 yılında Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığı’na seçilen Mehmet Baykan, 2009 – 2012 yılları arasında Genel Başkanlık yaptı,  2007’de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “Sportif Fair Play Kariyer Dalı Şeref Diploması” ile ödüllendirildi.
 
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nda çeşitli dönemlerde görevler alan Baykan, 2004 – 2015 yılları arasında Levent Bıçakçı, Hasan Doğan, Mahmut Özgener, Mehmet Ali Aydınlar ve Yıldırım Demirören yönetimlerinde amatör ve profesyonel kurul başkanlıklarının yanı sıra son olarak TFF’de Başkan Vekilliği yaptı.

Teakwondo Federasyonu ve İzcilik Federasyonu yönetim kurulu üyeliği, 1999 ve 2009’da düzenlenen Türk Spor Şuralarında Şura üyeliği, 2009 Şurası’nda divan başkan yardımcılığı yaptı.

Genel Müdürlük görevine atanmadan önceki dönemlerde, Spor federasyonlarının özerkleşmesi ve spor kulüpleri kanunu çalışmalarına bakanlık ve genel müdürlük bazında katkılarda bulundu. Baykan, Bisiklet, Tekvando, Halter gibi federasyonların genel kurullarında divan başkanlıklarının yanı sıra bir süre Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetimini kayyum olarak da üstlendi.

Mehmet Baykan, 2012 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde kurulan Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu Başkanlığı görevine atandı. 2012 Londra, 2016 Rio  Yaz Olimpik ve Paralimpik Olimpiyat Oyunları, 2014 Sochi 2018 PyeongChang Kış Olimpik ve Paralimpik oyunları  başta olmak üzere birçok uluslararası organizasyonda kafile başkanı olarak görev aldı. 

9 Eylül 2011 tarihinde Spor Genel Müdürlüğüne atanmadan önce uzun yıllar özel sektörde çeşitli alanlarda faaliyet gösteren aile şirketinde yöneticilik yapan Mehmet Baykan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu ve avukat olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Vasip ŞAHİN
Ankara Valisi

       1964 yılında Bayburt'ta doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Erzincan'da tamamladı. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.
       1986 yılı Haziran ayında Erzincan Kaymakam adayı olarak göreve başladı. 1987 yılında bir yıl süre ile İngiltere'de inceleme ve araştırmalarda bulundu. Daha sonra sırasıyla; Kastamonu-Küre, Malatya-Pütürge ilçelerinde kaymakamlık, Muş Vali Yardımcılığı, Bolu-Mudurnu, Ankara -Kızılcahamam ilçelerinde kaymakamlık, Düzce Vali Yardımcılığı yaptı.
      2003 yılında İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşaviri ve Sivil Savunma Genel Müdürlüğü'nde Daire Başkanı olarak görevde bulundu.  Eylül 2005 - Ağustos 2008 tarihleri arasında İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı, 5 Ağustos 2008 tarihinden itibaren İller İdaresi Genel Müdürü ve 11.05.2010 tarih ve 407 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 2010-2012 yılları arasında 2 yıl süre ile Düzce Valiliği, 1 Ağustos 2012 tarih ve 2012/3511 Sayılı Kararname ile 2012-2014 yılları arasında 2 yıl süre ile Malatya Valiliği, 15.09.2014 tarih ve 2014/6780 sayılı kararname ile 2014-2018 yıllarında 4 yıl süre ile İstanbul Valiliği yapan Vasip ŞAHİN,  26 Ekim 2018 tarih ve 2018/202 sayılı Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı ile Ankara Valiliğine atanarak, 06 Kasım 2018 tarihi itibarıyla görevine başladı.
      Vasip ŞAHİN, evli ve üç çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.

      

Ferhat TÜRKOĞLU
Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürü

 

1973 yılında Kırıkkale’de doğdu. 1997 yılında Gazi Üniversitesi İşletme Eğitimi Bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisans Eğitimini 2006 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü  İşletme Eğitimi Bölümünde tamamladı.

1997 yılında Milli Eğitim Bakanlığında Ticaret Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni olarak başladığı çalışma hayatında Müdür Yardımcılığı ve Okul Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Daha sonra sırasıyla MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünde Okul Müdür Yardımcılığı, Hasanoğlan Fatih Ticaret Meslek Lisesinde Okul Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında İl Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu.

24.08.2015 tarihinde Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu  Ankara İl Müdürü olarak atandı. 03.01.2019 tarihi itibarıyla Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürü olarak göreve başladı.

Çalışma hayatında birçok başarı belgesi almıştır. Bunlar; Müdürü olduğu Hasanoğlan Fatih Ticaret Meslek Lisesi Beyaz Bayrak ödülü almış ve ilçenin en kaliteli kurumu seçilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığında görevde gösterilen üstün gayret ve çalışmalardan dolayı Aylıkla Ödüllendirilme, 17. Milli Eğitim Şura çalışmalarından dolayı Sn. Bakan’dan teşekkür belgesi, birçok ulusal ve uluslararası kamu, özel kuruluş ve STK’lardan ödül, plaket ve sertifikadır.

Birçok alanda kurs ve seminerler aldı: Kooperatifçilik, Bilgisayarlı Muhasebe Eğitimi, ISO 9001:2000 QMSIAT, ISO 9001:2000 QMSBT Eğitimleri, Proje Hazırlama, Uygulama, Yönetme, İzleme ve Değerlendirme Kursları, Yönetimde Kaliteyi Artırma Kursu, Stratejik Planlama, Afet ve Acil Durum Uygulamaları Seminerleri, Topluma Hizmet Uygulamaları ve Sosyal Sorumluluk Projeleri Çalıştayı, Aile Eğitim Programı Eğitici Eğitimi, Çocuk Koruma Kanunu, Şehit Yakınları ve Gazilerin İş ve İşlemleri, Aile Sosyal Destek Programı bunlardan bazılarıdır.

Aynı zamanda ulusal ve uluslararası çalışmalarda bulundu: Bulgaristan-Sofya’da düzenlenen İşitme Engelliler Spor Olimpiyatlarında Türkiye Yürütüme Kurulu üyeliği, İşitme Engelliler Spor Federasyonunda Yönetim Kurulu üyeliği, Geleneksel ve Mikro-Bilgisayar Temelli Labortauar Uygulamaları Tübitak projesi, Avrupa Okul Ağı Türkiye Komisyonu Üyeliği, JavaOne Conferene San Francisco USA Türkiye Temsilciliği, Uluslararası Bilişim Olimpiyatı Jüri Başkanlığı ve Üyeliği, Türkiye-Dünya Bankası TEP Anlaşması, MEB e-devlet çalışmaları grup liderliği bu çalışmalardan başlıcalarıdır.

Ferhat Türkoğlu evli ve üç çocuk babasıdır.