UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ RUHUNUZ ŞAD OLSUN

1914 yılında Sarıkamış Harekatı sırasında Allah'u Ekber Dağlarinda şehit düşen 90 bin Mehmetçik'i anmak için binlerce genç `Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüş`ünde buluştu.

8 OCAK 2018 / GÖKHAN ÇAKAR

1914 yılında Sarıkamış Harekatı sırasında Allah'u Ekber Dağlarinda şehit düşen 90 bin Mehmetçik'i anmak için binlerce genç  `Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüş`ünde buluştu.

Yahyalar Merkez Camisinde başlayan ve Karşıyaka Mezarlığı  Polis Şehitliğinde sona eren yürüyüş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü  Gürhan Yıldız , Şube Müdürleri,  Gençlik Merkezi Müdürleri, sporcular , öğrenciler , gençlik merkezi üyeleri ve cok sayıda vatandaşımızın katılımı ile gerçekleşti.

Polis Şehitliğinde düzenlenen anma töreni Saygı duruşu ve İstiklal Marsımızın hep bir ağızdan okunması ile başladı. Gençlik Merkezi üyemiz Muhammed Fatih Yıldız'ın Kuran-ı Kerim tilavet’inin ardından İl Müdürü Gürhan Yıldız törenin açılış konuşmasını gerçekleştirdi.


İl Müdürü Yıldız konuşmasında
Tam 103 yıl önce, 1914 senesini 1915’e bağlayan ve Sarıkamış Harekâtı olarak bilinen, fedakâr ve vatanperver 90 bin kahraman Osmanlı askerinin, Allahuekber Dağlarında, şehit düşmesinin sene-i devriyesindeyiz. Bu elim hadisenin üzerinden bir asırdan fazla zaman geçti. Fakat acılarımız bugün dahi tazeliğini korumakta…

Tıpkı şairin de seslendiği üzere:

“Şu dağlar var ya, dağlar; Sarıkamış Dağları! 
Bu dağın şehitleri, kıskandırır sağları.”

Bende bu önemli program vesilesiyle soğuk ve zorlu bir dönemde, muhabere esnasında çarpışarak ya da donarak veya hastalanarak şehit düşen her ferdimize Allahtan rahmet diliyor, askerlerimizin o gün göstermiş olduğu olağanüstü fedakârlıklarından ötürü minnettar olduğumu ifade etmek istiyorum.Unutulmamalıdır ki, Aydınlığımızı, o karlı ve karanlık günlerdeki çetin mücadelelerimize borçluyuz. Allah Milletimize o günleri bir daha yaşatmasın.” dedi.

İl Müdürü Gürhan Yıldız’ın konuşmasının ardından Yenimahalle Gençlik Merkezi Müdürü Eşref Karaman’ın Şehitlerimiz için yaptığı duaya binlerce genç yürekten amin dedi. Sarıkamış Şehitlerimizi Anma Töreni katılımcılara sıcak çorba ikramı ile sona erdi.