27 ARALIK BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSUNA REKOR KATILIM

Bu yıl 82.si düzenlenen 27 Aralık Büyük Atatürk Koşusu'nu kadınlarda Sebahat Akpınar, erkeklerde ise Kenyalı Sang Benard Cheruiyot kazandı.

28 ARALIK 2017 / GÖKHAN ÇAKAR

 

Bu yıl 82.si düzenlenen 27 Aralık Büyük Atatürk Koşusu'nu kadınlarda Sebahat Akpınar, erkeklerde ise Kenyalı Sang Benard Cheruiyot kazandı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 98. yılı etkinlikleri kapsamında, Ankara Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) tarafından düzenlenen koşunun startını bu yıl, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak verdi.

Dikmen Keklikpınarı'ndan başlayan 10 bin 800 metrelik yarışta sporcular, Dikmen Caddesi, Cevizlidere Caddesi, Türkocağı Caddesi, Gençlik Caddesi ve Anadolu Meydanı'ndan geçtikten sonra yarışı garda sonlandırdı.Bin 35 sporcunun yarıştığı organizasyonda, kadınlarda, 34.33'lük derecesiyle Bursa Büyükşehir Belediyespor'dan Sebahat Akpınar, erkeklerde ise 29.40 ile Ankara Jandarmagücü'nün Kenyalı sporcusu Sang Benard Cheruiyot birinciliği elde etti.

Kadınlarda 35.08 ile İstanbul Üsküdar Belediyespor'dan Alemitu Bekele Degfa ikinci, 35.50 ile Beşiktaş'tan Remziye Temel üçüncü oldu.Erkeklerde ikinciliğe 29.47 ile yine Ankara Jandarmagücü'nden Mert Girmalegesse ulaşırken, üçüncü sırayı ise 29.52 ile Bingöl Belediye Yaşam Spor Kulübünden Ercan Muslu aldı.

Dereceye girenlere madalya ve kupaları, yarışın ardından Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen törenle verildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan tören Sincan Gençlik Merkezi Halkoyunları ekibinin gösterisi ile devam etti. Gösterinin ardından ödül törenine geçildi.  Yarışı ilk 10 sırada tamamlayanlar, federasyon tarafından parayla ödüllendirildi. Kadınlar ve erkeklerde birincilere 2 bin 500, ikincilere bin 750, üçüncülere bin 200, dördüncülere 900, beşincilere 700, altıncılara 500, yedincilere 400, sekizincilere 300, dokuzunculara 250 ve onunculara 200 lira para ödülü dağıtıldı. Ayrıca Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu dereceye giren tüm sporcuları altınla ödüllendirdi.

Dereceye giren sporculara ödülleri Ankara Vali Yardımcısı Şükrü Yıldırım, Spor Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya , Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Gürhan Yıldız, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar, Türkiye Amatör Spor Kulüpleri  Konfederasyonu Genel Sekreteri Abdullah Albunar , Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Recep Ali Er tarafından verildi.